ARTICLE
8 May 2025

Strategia zarządzania własnością intelektualną w praktyce

FJ
Fert Jakubiak Wroblewski

Contributor

Trademark and patent attorneys. Intellectual property law professionals. We provide services in the field of protection of brands, design and technical solutions. We also handle international cases.

We support our clients, inter alia, in:
- portfolio management of trademarks, designs, patents and other IP rights,
- litigation,
- preparation and negotiation of contracts.

Our firm has been created in accordance with the values of partnership, knowledge and experience and modernity. Those values guide our everyday work.

We are recommended in international rankings - WTR 1000 (World Trademark Review 1000) and IAM Patent1000: The World's Leading Patent Professionals.

Jak rozumieć strategię IP? Co pomaga w bieżącym zarządzaniu prawami własności intelektualnej? Na które zadania Menedżera IP warto szczególnie zwrócić uwagę? Kiedy opłaca się zaangażować zewnętrzną kancelarię? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Poland Intellectual Property

Jak rozumiećstrategięIP? Co pomaga w bieżącym zarządzaniu prawami własności intelektualnej? Na które zadania Menedżera IP warto szczególnie zwrócićuwagę? Kiedy opłaca się zaangażowaćzewnętrznąkancelarię? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Strategię zarządzania własnością intelektualną określiłbymjako zaplanowane i systematycznie realizowane działania wzmacniające majątek organizacji poprzez portfolio prawa IP.

Zgłębićten temat polecam przede wszystkim przedstawicielom spółek o następującej charakterystyce:

  • Organizacja ma zarejestrowane minimum kilkanaście praw własności intelektualnej (znaków towarowych, wzorów przemysłowych lub użytkowych, patentów).
  • W strukturach brakuje wewnętrznego menedżera IP, a temat ten najczęściej stanowi tylko niewielki procent obowiązków osób na innych stanowiskach (np. marketingowych, R&D, administracyjnych, prawnych).
  • W zespole nie ma bazy wiedzy na temat własności intelektualnej i wszystkie informacje mieszczą sięw głowie jednego pracownika, który w każdej chwili może zmienić miejsce pracy.
  • Organizacja stale wprowadza nowości – nowe marki, produkty, opakowania, rozwiązania techniczne, kampanie reklamowe. Dotyczy to także zdobywania nowych rynków.
  • Pracownicy spółki występują w roli twórców, czyli odpowiadająza opracowywanie innowacji, wizualizacji, designu, copywritingu.

Według mnie mniej istotny jest tu przychód czy liczba pracowników. Jeśli marka, design lub technologia są Twojąistotną przewagą konkurencją, strategia zarządzania własnością intelektualną to temat dla Ciebie.

Dla ułatwienia proponujęprzeanalizować to zagadnienia, koncentrując sięna dwóch hasłach z definicji – działania zaplanowane i systematyczne.

Strategia zarządzania własnością intelektualną jako dokument

Pierwszym krokiem w temacie strategii IP jest spisanie w formie długoterminowego dokumentu, w jaki sposób nasza organizacja w ogóle będzie podchodzićdo tematu własności intelektualnej. Odnosimy siętu do części zaplanowane".

Najczęściej sprawy z zakresu IP dotycząwielu działów (m.in. marketingu, B+R, administracji, sprzedaży). Widzimy w praktyce, że nawet w jednej organizacji różne zespoły mogą miećdiametralnie inne podejście – w szczególności, jeśli mówimy o prawach ważnych dla tej konkretnej grupy pracowników.

Aby nadać IP jasny priorytet i uniknąćmikrozarządzania w różnych działach, warto miećspisane ogólne założenia, na czym szczególnie będzie nam zależeć i jak będziemy sięzachowywać.

Strategia zarządzania własnością intelektualną może przykładowo odpowiadaćna pytania:

  • W jaki sposób reagujemy na spory patentowe – walczymy do upadłego" czy raczej unikamy konfliktów i mamy ugodowe podejście?
  • Jak szeroko chcemy chronićmarkę– tylko w ramach podstawowych opcji w mniejszym budżecie czy maksymalnie szeroko z większym budżetem?
  • Które prawa sądla nas kluczowe, a które traktujemy jako rejestracje drugiej kategorii?
  • Jak agresywnie reagujemy na zgłoszenia, które mogąbyćdla nas potencjalnym problemem?
  • W jaki sposób będziemy licencjonowaćnasze wyroby lub możliwośćwykorzystania brandingu?
  • Jak aktywnie mamy zamiar obserwowaćkonkurencję i jej ruchy technologiczne?

Znalezienie odpowiedzi na tego typu pytania wiele ułatwia, bo gdy wystąpi już dany problem, osoby odpowiedzialne za IP (wewnętrzni pracownicy lub zewnętrzna kancelaria) wiedzą, jak działać bez dodatkowych konsultacji z menedżerami wyższego szczebla.

Kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak możesz spojrzećna sam dokument strategiczny znajdzieszteż w naszym poprzednim artykule na temat strategii innowacji.

Opracowanie takiego pliku jest jednorazowe i jeśli wymaga aktualizacji, to w długich odstępach czasu. Dokument powinien byćogólnodostępny, a świadomość jego istnienia warto, aby miały wszystkie działy najbardziej związane z własnością intelektualną.

Zarządzanie własnością intelektualnąjako regularnośćwykonywania zadań

Druga kwestia to realizowanie w ułożony sposób zadań odpowiadających założeniom z długoterminowego planu. Mam tu na myśli czynności, które dotyczązarządzania jużposiadanym portfolio. To właśnie te pojedyncze działania zapewniająnam systematyczność, o której mówiłem w definicji.

Oto przykładowa lista zadań, które sąelementem zarządzania portfolio:

  • Bieżące dostosowywanie kształtu oraz obszerności portfolio do sytuacji i etapu rozwoju firmy.
  • Budowanie budżetu na IP oraz jego optymalizacja i pilnowanie realizacji.
  • Monitorowanie naruszeń i kolizyjnych zgłoszeń.
  • Aktywne inicjowanie sporów w uzasadnionych sytuacjach.
  • Zabezpieczanie interesów spółki w kontekście przejęcia praw od współpracowników – przygotowanie szczelnej siatki umów.
  • Edukacja współpracowników.
  • Przedłużenia praw i decydowanie o nieprzedłużaniu praw.
  • Proste czynności administracyjne – zawiadamianie urzędów o zmianach adresu, wnoszenie opłat, raportowanie w celach audytu i statystyki.

Jak widzisz, zarządzanie nie polega na rejestrowaniu nowych znaków czy patentów. Sprawy urzędowo-administracyjne sątylko niewielkączęściąpracy menedżera IP lub kancelarii patentowej, jeżeli mówimy o profesjonalnym zarządzaniu portfolio.

W tym miejscu warto teżpodkreślić, co siędzieje, kiedy nie zarządzasz IP? Czyli po prostu zgłaszasz nowe prawa i porzucasz je po otrzymaniu zaświadczenia z urzędu. Efektem takiego działania jest przepłacanie. Dlaczego? Bo prawdopodobnie utrzymujesz zbędne znaki, nie widzisz naruszeń względem Twojej organizacji i tylko z pozoru utrzymujesz ochronęprawną.

Pomocne narzędzia i aplikacje

Zarówno do stworzenia dokumenty strategicznego, jak i realizacji zadań zarządczych z niego wynikających, przyda Ci się kilku pomocników". W pierwszej kolejności polecałbym zadbanie o:

  • Bazępraw spółki (najczęściej jest to arkusz kalkulacyjny, ale my w kancelarii stosujemy znacznie bardziej nowoczesne rozwiązanie w postaci Podio).
  • Osobny budżet na IP.
  • Archiwum spraw, opinii, badań.
  • Monitoring – znaków, wzorów, patentów w zależności od celów (my korzystamy z Coresearch i PatSnap).
  • Wewnętrzne regulaminy, procedury i wzory umów zawierających zapisy o przeniesieniu praw autorskich majątkowych na spółkę.
  • Wideoszkolenia dla pracowników w formie kursów online odtwarzanych na życzenie.

Kiedy zatrudnić kancelariępatentową?

Odpowiem tu przewrotnie, że bardzo długo opłaca sięzarządzać IP samodzielnie. Paradoksalnie wiele z powyższych czynności nie wymaga kierunkowego wykształcenia czy uprawnień rzecznika patentowego. Przykładowo z zarządzaniem budżetem czy archiwizacjądokumentów może świetnie poradzićsobie office manager.

Ale... będzie to niezwykle ryzykowne, jeżeli marka, design czy technika wręcz stanowi o wartości Twojej organizacji na rynku. Czyli, jeśli je stracisz, to Twój biznes traci na znaczeniu lub wręcz może upaść. W takim przypadku strategia zarządzania własnością intelektualnąw rękach zewnętrznych specjalistów będzie dobrym ruchem. Kancelarie najczęściej mająjużwypracowane procedury, unikatowe (i często drogie) narzędzia, specjalistów w konkretnych dziedzinach techniki i przede wszystkim solidne OC.

Na przykład naszym mocnym wyróżnikiem jest własna baza danych praw z dostępem klienta. Jesteśmy w stanie zorganizować całość komunikacji w zakresie zarządzania IP w oparciu o infrastrukturęaplikacji Podio. Ponadto typowe, proste czynności oraz monitoring rozliczamy w ramach niskich ryczałów. Przy innych sprawach najlepiej sprawdza się stawka godzinowa, która pozwala utrzymać wydatki na stałym poziomie oraz ułatwia budżetowanie. Jeśli chcesz dowiedziećsięwięcej, skontaktuj sięz nami.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

Mondaq uses cookies on this website. By using our website you agree to our use of cookies as set out in our Privacy Policy.

Learn More