Dne 19. 7. 2024 nabyla účinnosti novela zákona o přeměnách1 , která do českého právního řádu transponovala s více ne~ půlročním zpo~děním evropskou směrnici týkající se přeshraničních přeměn2 . Český zákonodárce vyu~il novelu zákona o přeměnách kromě transpozice unijních po~adavků rovně~ k tomu, aby sjednotil pravidla pro vnitrostátní a přeshraniční přeměny a odstranil některé výkladové problémy, které ukázala praxe. V následujícím textu představujeme vybrané podstatné změny, které novela přinesla.
Nová forma přeměny – vyčlenění
Rozdělit společnost vyčleněním je mo~né formou vyčlenění se vznikem nové společnosti (nových společností) nebo vyčlenění sloučením (do stávající společnosti), popř. kombinací obou forem. Rozdělovaná společnost se stává jediným společníkem jedné nebo více nástupnických společností. Jedná se o alternativu k zalo~ení společnosti nepeně~itým vkladem, popř. zvýšení základního kapitálu nepeně~itým vkladem, při které lze vyu~ít výhody spojené s realizací přeměny (univerzální právní nástupnictví, stanovení rozhodného dne, vyšší flexibilita při určení vyčleňované části jmění apod.). Přeshraniční vyčlenění sloučením bude i v rámci EU/ EHP mo~né pouze v případě, ~e druhý členský stát bude tuto formu připouštět, neboť směrnice vyčlenění sloučením neupravuje
Publikační povinnosti
Nově není nutné zveřejnit oznámení o přeměně v Obchodním věstníku. Do sbírky listin se bude spolu s projektem přeměny zakládat také upozornění pro věřitele, zástupce zaměstnanců, popř. zaměstnance a společníky na jejich práva. Pokud má společnost zúčastněná na přeměně zřízeny internetové stránky, musí upozornění zveřejnit také tam. Vítanou novinkou je, ~e zalo~ení dokumentů do sbírky listin bude moci provést notář a nikoli pouze rejstříkový soud3 . Ji~ v den vyhotovení projektu přeměny tak bude mo~né splnit publikační povinnosti.
Ocenění jmění
Novela zrušila po~adavek, aby znalce jmenoval soud, co~ mů~e přeměnu urychlit. Znalce bude vybírat obchodní korporace ze seznamu znalců. Zároveň lze posudek znalce na ocenění jmění nahradit oceněním, které provedl obecně uznávaný nezávislý odborník podle pravidel pro ocenění nepeně~itých vkladů akciové společnosti při zvyšování základního kapitálu stanovených v zákoně o obchodních korporacích4.
Ochrana věřitelů
Právo na dostatečné zajištění mohou nově po~adovat vedle věřitelů nesplatných pohledávek rovně~ věřitelé pohledávek podmíněných a budoucích, čím~ se okruh oprávněných věřitelů rozšiřuje. Věřitel však musí právo na dostatečné zajištění uplatnit v kratší prekluzivní lhůtě 3 měsíců (namísto dřívějších 6 měsíců) u soudu, zatímco dosud to bylo u společnosti zúčastněné na přeměně. Soud zřídí na návrh věřitele dostatečné zajištění, pokud věřitel osvěd
Novela přinesla administrativní zjednodušení
Publikační povinnost lze nově splnit prostřednictvím notáře a znalce pro ocenění jmění si korporace vybírá sama, co~ výrazně zrychluje celý proces.
čí skutečnosti nasvědčující tomu, ~e se zhorší dobytnost jeho pohledávky. Podání návrhu věřitele k soudu nebrání zápisu přeměny do obchodního rejstříku.
Přeshraniční přeměny
Zcela nově je upravena zpráva o přeshraniční přeměně. Zpráva obsahuje oddíl pro společníky a členy a oddíl určený pro zaměstnance. Zákon stanoví, kdy nemusí být zpracován oddíl pro společníky a oddíl pro zaměstnance, a případy, kdy zprávu není třeba zpracovat vůbec. Podle dosavadní právní úpravy musela být zpráva o přeshraniční přeměně zpracována pokračuje ze strany 7
v~dy, a to zvlášť pro ka~dou společnost. Zprávu musí česká osoba zúčastněná na přeměně zveřejnit na svých internetových stránkách nebo ji jiným způsobem elektronicky zpřístupnit společníkům a zástupcům zaměstnanců, a pokud tito zástupci u osoby zúčastněné na přeměně nepůsobí, pak přímo zaměstnancům. Musí se tak stát alespoň 6 týdnů přede dnem konání valné hromady, je~ má rozhodnout o schválení přeměny. Zpráva se musí zpracovat včas, aby nebyl negativně ovlivněn časový průběh přeměny.
Nová je rovně~ úprava osvědčení zákonnosti přeshraniční přeměny notářem. Notář přezkoumá zákonnost na základě předlo~ených dokumentů a osvědčení vydá pouze v případě, ~e nemá vá~né podezření, ~e přeměna má zneu~ívající nebo podvodný účel, který směřuje k vyhýbání se nebo obcházení právních předpisů ČR nebo EU nebo k páchání trestné činnosti. Za účelem vyvrácení vá~ného podezření se notář mů~e obrátit na příslušný orgán veřejné moci nebo na znalce5.
V neposlední řadě zákon o přeměnách nově výslovně připouští i přemístění sídla právnické osoby ze třetího státu (mimo EU/EHP) do České republiky a obdobně také přemístění sídla české obchodní korporace do třetího státu, nezakazují-li to právní předpisy příslušného třetího státu.
Závěr
Novela zákona o přeměnách přináší některá administrativní ulehčení, avšak realizace přeměny zůstává i nadále slo~itým procesem. Proto ne~ se do něj společnost pustí, měla by důkladně zvá~it veškeré relevantní aspekty. V naší advokátní praxi ji~ máme zkušenosti se strukturováním a realizací přeměn dle novelizované právní úpravy a rádi vám nabídneme pomocnou ruku.
Česká právní úprava jde opět nad rámec evropské směrnice
Při přeshraniční přeměně je nezbytné posoudit, zda proces v navr~ené podobě umo~ňují i právní řády ostatních zúčastněných subjektů
Footnotes
1. Zákon č. 162/2004 Sb., kterým se mění zákon č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a dru~stvech (zákon o přeměnách).
2. Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2121 ze dne 27. listopadu 2019, kterou se mění směrnice (EU) 2017/1132, pokud jde o přeshraniční přemístění sídla, fúze a rozdělení.
3. Notáři se v takovém případě hradí poplatek ji~ při zalo~ení dokumentů do sbírky listin a tento poplatek pak pokrývá i samotný zápis přeměny do obchodního rejstříku po jejím schválení.
4. § 468 a násl. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a dru~stvech (zákon o obchodních korporacích).
5. Rozhodne-li se notář pro tento postup, mů~e to mít zásadní dopad na celkové načasování procesu přeměny, jeliko~ zákon o přeměnách předpokládá poskytnutí součinnosti ze strany orgánů veřejné moci ve lhůtě (a~) 30 dní, nestanoví-li jim notář ve své ~ádosti jinou přiměřenou lhůtu.
The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.