ARTICLE
29 March 2023

Kanada Hükümetinden Türkiye Ve Suriye Depremlerinden Etkilenenlere Yönelik Yeni Düzenlemeler

Ga
Green and Spiegel LLP

Contributor

Green and Spiegel is one of the world's oldest immigration law firms, with over 60 years of experience assisting a global clientele. Focusing exclusively on immigration law, the lawyers at Green and Spiegel provide a broad range of immigration services to individual, institutional, and corporate clients in Canada, the United States, and Europe.
Kanada hükümeti, 18 Mart 2023'te yaptığı açıklama ile, geçen ay Türkiye ve Suriye'de yaşanan deprem felaketinden etkilenen kişilere yönelik oluşturulan yeni düzenlemeleri duyurdu.
Canada Immigration
To print this article, all you need is to be registered or login on Mondaq.com.

Kanada hükümeti, 18 Mart 2023'te yaptığı açıklama ile, geçen ay Türkiye ve Suriye'de yaşanan deprem felaketinden etkilenen kişilere yönelik oluşturulan yeni düzenlemeleri duyurdu.

29 Mart 2023'te yürürlüğe girecek yeni düzenlemeler şu şekilde sıralandı:

  • Depremden etkilenen bölgelerden yapılan vize ve kalıcı oturma izni başvurularına öncelik verilecek. Bunun yanı sıra, Kanada vatandaşı veya oturma izni sahibi kişilerin yakın aile üyelerinin turist vizesi başvurularında öncelik sağlanacak.
  • Kanada'da geçici olarak ikamet eden Türkiye ve Suriye vatandaşları, açık çalışma izni başvurusunda bulunabilecek. Ayrıca, bu kişiler geçici vize kategorileri arasında geçiş yapabilecekler (örneğin, şu anda Kanada'da turist olarak bulunan bir kişi çalışma izni ile işçi statüsüne sahip olabilecek).
  • Kanada'da kalış sürelerini uzatmak isteyen ziyaretçi, çalışma veya öğrenci izni sahiplerinden işlem ücreti alınmayacak.
  • Bazı başvuru sahiplerinin depremler nedeniyle pasaport veya seyahat belgelerini kaybetmiş olma ihtimali göz önüne alınarak, Kanada oturma izni başvurusunda bulunan kişilerde pasaport veya seyahat belgesine sahip olmaları şartı aranmayacak.
  • Kanada vatandaşı veya oturma izni sahibi olan kişilerden geçici pasaport, geçerliliği sınırlı olan pasaport, acil durum seyahat belgesi, vatandaşlık sertifikası ve oturma izni seyahat belgesi başvurularından işlem ücreti alınmayacak.

Özel tedbirler 25 Eylül 2023'te sona erecek. Programlarla ilgili detaylı bilgiler önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Bu yeni düzenlemeden nasıl yararlanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin. Green and Spiegel olarak, İngilizce'nin yanı sıra Türkçe de danışmanlık hizmeti sağlayabiliyoruz.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

See More Popular Content From

Mondaq uses cookies on this website. By using our website you agree to our use of cookies as set out in our Privacy Policy.

Learn More