Umowa o zachowaniu poufności (NDA) to kontrakt, w którym podmioty wymieniające się kluczowymi dla ich biznesu informacjami zobowiązują się do nieujawniania ich osobom trzecim. Może zostać zawarta na etapie negocjacji lub włączona do umowy głównej (np. umowy o współpracy). Kiedy warto zawrzeć taką umowę? Na co trzeba uważać przy podpisywaniu NDA?
W tym artykule odpowiadam na te pytania oraz wskazuję, na co warto zwrócić uwagę przy jej konstruowaniu.
Kiedy warto zawrzeć umowęNDA?
NDA warto zawrzeć wtedy, gdy chcesz chronić kluczowe dla Twojego biznesu informacje. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji1 (art. 11) zapewnia ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa, ale taka umowa pozwala na objęcie ochroną wskazane przez Ciebie informacje poufne. Nie muszą one być tajemnicą przedsiębiorstwa. W razie ujawnienia danych osobie trzeciej, uzyskanie ochrony prawnej na podstawie NDA jest prostsze niż w oparciu o przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Zawarcie NDA zwiększa Twoje szanse na uzyskanie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa w sporze sądowym. Podpisanie takiej umowy oznacza, że podjąłeś odpowiednie kroki prawne, aby chronić ważne informacje. Jest to jeden z warunków skutecznego uruchomienia roszczeń cywilnych oraz ochrony karnoprawnej za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa.
NDA potrzebujesz także wtedy, gdy prezentujesz potencjalnym inwestorom (w tym funduszom inwestycyjnym) swoje rozwiązanie i ujawniasz informacje o nim przed zgłoszeniem, a nie chcesz ryzykować utraty nowości. Ujawnienie przez osoby trzecie takich informacji może wiązać się z brakiem możliwości uzyskania patentu lub innego prawa wyłącznego na Twoje rozwiązanie.
Poniżej znajdziesz pięćmoich podpowiedzi, na co uważać, jeśli chodzi o umowę NDA.
- Sprecyzuj zakres informacji objętych NDA
Przy konstruowaniu NDA wskaż, jakie informacje powinny podlegać ochronie jako informacje poufne. To ważne, aby w razie wycieku danych było wiadomo, czy umowa ma do nich zastosowanie. Eliminuje to konieczność wykazywania, że dane informacje były objęte zobowiązaniem do zachowania poufności. Ogólne wskazanie, że ochrona obejmuje wszystkie informacje przekazane w trakcie trwania umowy czy w związku z jej realizacją, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli je zastosujesz, nie będziesz mieć pewności, jakie informacje podlegają ochronie umownej a jakie nie.
Dużo lepszym sposobem jest wskazanie konkretnych informacji lub kategorii informacji, które strony uznają za poufne. Jeżeli NDA towarzyszy umowie głównej (np. o współpracy), w toku której będziecie z kontrahentem przekazywali sobie dużo danych, dobrze jest wskazać sposób oznaczania informacji poufnych. W razie sporu sądowego będzie to dodatkowy argument, że podjąłeś należycie staranne działania, aby chronić swoje dane.
- Określ sposób postępowania z informacjami poufnymi
Warto zadbać o określenie w NDA standardu postępowania z informacjami poufnymi. Jest to szczególnie istotne w przypadku udostępniania danych za pośrednictwem usług chmurowych lub systemu teleinformatycznego. Możecie wskazać między innymi, jakie zabezpieczenia techniczne i prawne powinny zostać wdrożone w celu ochrony informacji przed wyciekiem.
Przykładowo, może to być zobowiązanie do:
- Określ czas trwania NDA
NDA może obowiązywać przez czas trwania umowy głównej, a także po jej ustaniu. Zawarcie NDA na czas nieokreślony nie jest dobrym rozwiązaniem. Każde zobowiązanie na czas nieokreślony jest wypowiadalne i to w każdym czasie2. Korzystniej jest zawrzeć umowę, która będzie obowiązywała przez wskazany w niej dokładnie czas (np. czas trwania umowy głównej i 3 lata po jej wygaśnięciu) lub przez czas, w jakim udostępnione drugiej stronie informacje będą miały charakter poufny.
- Zdefiniuj naruszenie i zastrzeż karę umowną
NDA podpisujesz, aby chronić kluczowe dla Twojego biznesu informacje. Sposobem na zdyscyplinowanie drugiej strony umowy jest zastrzeżenie kar umownych za naruszenie zobowiązania do zachowania poufności. Kary umowne są łatwiejsze do dochodzenia niż odszkodowanie – nie musisz wykazywać, że naruszenie doprowadziło do powstania szkody.
Aby zastrzeżenie dotyczące kar umownych było skuteczne, musisz dobrze opisać, jakie zachowania będą naruszeniem, wskazać wysokość kary, sposób jej liczenia oraz od kiedy jest wymagalna.
Przykładowo, możesz napisać, że naruszeniem umowy będzie każdy przypadek ujawnienia informacji poufnych osobie trzeciej. Możesz też zastrzec, że naruszeniem będzie każdy przypadek wykorzystania informacji poufnych przez osobę trzecią w wyniku nieprzestrzegania przez kontrahenta zasad postępowania z tymi informacjami określonych w umowie. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z wysokością kary umownej. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, naruszyciel może zażądać jej miarkowania3, czyli obniżenia wysokości przez sąd.
- Pomoc kancelarii patentowej
Jeżeli nie masz pewności, czy potrzebujesz zawrzeć NDA lub jaką treść powinna zawierać taka umowa, warto skorzystać z usług kancelarii rzeczników patentowych. Z jej pomocą sformułujesz postanowienia umowy o zachowaniu poufności tak, aby jak najlepiej zabezpieczały interes Twojej spółki.
Jeśli jesteś po drugiej stronie i zastanawiasz się, czy warto podpisać NDA o treści określonej przez Twojego kontrahenta, przedstawiciel takiej kancelarii zweryfikuje dla Ciebie treść umowy i podpowie, jak ją dostosować do Twoich potrzeb.
Jeżeli natomiast masz jużpodpisanąumowę NDA i w Twojej ocenie doszło do naruszenia, ale nie wiesz, jakie możesz podjąć kroki prawne, specjaliści przygotują dla Ciebie analizę naruszenia i strategię działania.
Nasza kancelaria może pomóc Ci w każdym z tych obszarów. Skontaktuj sięz nami, aby omówićszczegóły Twojej sprawy.
Footnotes
1. Ustawa z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1233.
2. Art. 3651kodeksu cywilnego.
3. Art. 484 § 2 kodeksu cywilnego.
The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.