Jeden z nejdiskutovanějších současných legislativních počinů EU, nařízení o odlesňování (tzv. EUDR)1, provází od počátku legislativního procesu kontroverze. Ty pokračují i po jeho schválení, kdy ani dva měsíce před stanovenou pou~itelností není jasné, zda a kdy k ní dojde. Nařízení EUDR stanovilo pou~itelnost na 30. 12. 2024 (resp. na 30. 6. 2025 pro malé podniky a mikropodniky), na začátku října ji však Evropská komise pod tlakem průmyslových podniků a některých evropských zemí navrhla posunout o 12 měsíců. Momentálně se čeká na to, zda tento návrh projde Evropským parlamentem.
Cílem nařízení je bojovat s celosvětovým odlesňováním a znehodnocováním lesů, emisemi skleníkových plynů a úbytkem biologické rozmanitosti. Nařízení má přesah i za hranice EU a postihne i mimoevropské subjekty.
Relevantní komodity a produkty
Nařízení reguluje obchod s tzv. relevantními komoditami a relevantními produkty. Relevantními komoditami jsou skot, kakao, káva, palma olejná, kaučuk, sója a dřevo. Relevantními produkty jsou ty, které obsahují některou z relevantních komodit a které jsou zároveň obsa~eny v příloze I nařízení. Ačkoliv se často uvádí, ~e nařízení dopadne pouze na potravináře2, opak je pravdou a kromě potravinářského průmyslu zasáhne mnoho dalších průmyslových odvětví od módního3 přes chemický a kosmetický4 a~ po výrobce a prodejce pneumatik5, nábytku6, knihtisk7 a další.
Dle nařízení bude mo~né relevantní komodity a relevantní produkty uvádět a dodávat na trh EU a vyvá~et z EU, pouze pokud (i) nezpůsobují odlesňování a (ii) byly vyprodukovány v souladu s právními předpisy země produkce (po~adavek zákonnosti).
pokračuje na straně 2
pokračuje ze strany 1
Jaké povinnosti nařízení stanovuje?
Povinnosti dopadnou na veškeré články dodavatelského řetězce, nicméně jejich rozsah se liší podle postavení jednotlivých subjektů a jejich velikosti.
Nejširší povinnosti mají tzv. hospodářské subjekty, tj. výrobci nebo dovozci a vývozci relevantních komodit a relevantních produktů. Mají například povinnost provést nále~itou péči (due diligence). V rámci ní musí (i) shromá~dit rozsáhlé informace a podklady prokazující, ~e relevantní produkty nezpůsobují odlesňování a splňují po~adavek zákonnosti; a (ii) posoudit riziko, tj. ověřit a analyzovat shromá~děné informace a určit, zda existuje riziko, ~e relevantní produkty jsou nevyhovující. Před tím, ne~ hospodářský subjekt uvede relevantní produkt na trh nebo jej vyveze, je povinen předlo~it prostřednictvím informačního systému vytvořeného Evropskou komisí tzv. prohlášení o nále~ité péči, tj. prohlášení, ~e vykonal nále~itou péči (due diligence) a ~e nezjistil ~ádné nebo pouze zanedbatelné riziko. Pokud ji~ byla nále~itá péče pro některé části relevantních produktů vykonána na jiných úrovních dodavatelského řetězce, mohou na ni hospodářské subjekty pouze odkazovat. Hospodářské subjekty budou dále ka~doročně a veřejně (i prostřednictvím internetu) podávat zprávy o svém systému nále~ité péče. Obdobné povinnosti se vztahují i na tzv. obchodníky, tj. ostatní osoby v dodavatelském řetězci, kteří nejsou malými a středními podniky.
Na obchodníky, kteří jsou malými a středními podniky, se vztahuje u~ší rozsah povinností. Osvobozeni budou zejména od povinnosti předkládat prohlášení o nále~ité péči. Budou nicméně povinni shroma~ďovat a uchovávat některé informace ohledně relevantních produktů, včetně identifikace svých dodavatelů (jako~ i referenční čísla prohlášení o nále~ité péči vztahující se k dodaným produktům) a odběratelů.
Sankce
Pokud subjekt nařízení poruší, kromě citelných pokut (maximální výše má být stanovena nejméně na 4 % celkového ročního obratu hospodářského subjektu nebo obchodníka v celé EU) bude mo~né relevantní produkty a i příjmy z transakcí s relevantními produkty konfiskovat, hospodářské subjekty a obchodníky dočasně vyloučit ze zadávání veřejných zakázek a z přístupu k veřejnému financování, anebo jim dokonce dočasně zakázat uvádět nebo dodávat relevantní produkty na trh, případně je vyvá~et. Na dodr~ování povinností bude v České republice dohlí~et nově zřízený úřad – Národní lesnický institut. Pravomocné rozsudky týkající se porušení nařízení, včetně identifikace porušujícího subjektu, bude Evropská komise zveřejňovat na svých internetových stránkách.
Nařízení o odlesňování přináší řadu zcela nových po~adavků a mů~e být náročné je správně implementovat. Toto je umocněno tím, ~e v současné době existuje zatím minimum výkladových stanovisek a pokynů ze strany evropských a národních úřadů. Pokud máte zájem o další informace nebo právní podporu v této oblasti, rádi vám pomů~eme.
Footnotes
1. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1115 ze dne 31. května 2023 o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie některých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů a o zrušení nařízení (EU) č. 995/2010.
2. Relevantními produkty jsou produkty ze skotu (hlavně maso), kakaa (včetně čokolády), kávy, palmy olejné (včetně palmového oleje) a sóje.
3. Relevantními produkty jsou surové ků~e ze skotu.
4. Relevantními produkty jsou glycerol, kyselina palmitová, kyselina stearová, nasycené acyklické monokarboxylové kyseliny, technická kyselina olejová, technické mastné alkoholy a další z palmy olejné.
5. Relevantními produkty jsou pneumatiky z kaučuku.
6. Relevantními produkty jsou dřevo, překli~ky, dýhované desky, dřevěný nábytek apod.
7. Relevantními produkty jsou knihy, noviny, obrazy apod.
The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.