Znaki towarowe stanowią coraz częściej istotny element w prowadzeniu przez przedsiębiorców działalności gospodarczej, umożliwiając zbudowanie na rynku renomy i rozpoznawalności wśród konkurentów. Uzyskanie prawa ochronnego daje uprawnionemu swoisty monopol na używanie znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy. Uprawniony może udzielić innej osobie upoważnienia do używania znaku, zawierając z nią umowę licencyjną. W przypadku braku uzyskania licencji, używanie znaku będzie co do zasady działaniem bezprawnym.
Prawo własności przemysłowej (pwp) zawiera katalog przykładowych czynności składających się na używanie znaku towarowego. Zgodnie z art. 154 pwp używanie znaku towarowego polega w szczególności (ale nie wyłącznie!) na:
- umieszczaniu tego znaku na towarach objętych prawem ochronnym lub ich opakowaniach, oferowaniu i wprowadzaniu tych towarów do obrotu, ich imporcie lub eksporcie oraz składowaniu w celu oferowania i wprowadzania do obrotu, a także oferowaniu lub świadczeniu usług pod tym znakiem;
- umieszczaniu znaku na dokumentach związanych z wprowadzaniem towarów do obrotu lub związanych ze świadczeniem usług;
- posługiwaniu się nim w celu reklamy.
Co istotne, brak dysponowania przez używającego znak stosowną licencję może mieć daleko idące konsekwencje. Przede wszystkim należy się liczyć z koniecznością wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a w razie zawinionego naruszenia uprawniony może również żądać naprawienia wyrządzonej szkody. W praktyce najczęściej uprawniony do znaku towarowego żąda zapłaty sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej która byłaby należna tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie ze znaku towarowego, a w przypadku braku dowolnego jej uiszczenia- również kosztów procesu.
Poza roszczeniami o charakterze cywilnym naruszający prawo do znaku towarowego może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej w sytuacji, w której oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub takie towary wprowadza do obrotu. W skrajnym przypadku działanie takie mogą wiązać się z pozbawieniem wolności aż do 5 lat.
Reasumując, uprawnionych do znaków towarowych chroni zarówno prawo cywilne, jak i karne. Kwota zaoszczędzona na braku zawarcia odpłatnej umowy licencyjnej może być znacznie niższa niż suma kosztów, które powstaną w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa ochronnego. Chcesz korzystać z cudzego znaku towarowego? Bez umowy licencyjnej to zły pomysł!
Originally published 4 September 2024
The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.