ARTICLE
7 May 2025

Reparametryzacja opłaty mocowej

PK
Prokurent

Contributor

Founded in 1989 in Warsaw by Grzegorz Choina and Jan Rostafiński, Prokurent Law Firm has grown into a premier legal advisory partnership. With a legacy spanning decades, the firm’s team of seasoned attorneys and legal advisors provides comprehensive legal solutions tailored to clients' evolving needs.

Prokurent specializes in serving businesses, housing cooperatives, NGOs, and individuals, offering expertise across diverse legal areas, including corporate law, real estate, securities, and niche fields like agricultural and cooperative law.

The firm’s strength lies in its personalized approach, blending extensive experience with an adaptive understanding of market and legal dynamics. Guided by the founding partners' vision and bolstered by talented alumni, Prokurent remains a trusted advisor for clients navigating the complexities of modern law.

Od 1 października 2020, w ramach implementacji rynku mocy, wdrożono tzw. „opłatę mocową", która na mocy Ustawy o rynku mocy (Ustawa z dnia 8.12.2017), występuje w rozliczeniach związanych z usługą dystrybucji energii elektrycznej.
Poland Energy and Natural Resources

Od 1 października 2020, w ramach implementacji rynku mocy, wdrożono tzw. opłatę mocową", która na mocy Ustawy o rynku mocy (Ustawa z dnia 8.12.2017), występuje w rozliczeniach związanych z usługą dystrybucji energii elektrycznej.

Obowiązek pobierania opłaty mocowej został wyznaczony na okres od 1 stycznia 2021 r. Fundusze zebrane z tej opłaty będą wykorzystywane na budowę nowych i modernizację już istniejących elektrowni, w celu zapewnienia stabilności dostaw energii elektrycznej dla odbiorców końcowych.

Czym jest opłata mocowa?

To przeniesiony na odbiorcę końcowego koszt wynikający z dopłat do źródeł wytwórczych w zamian za moc, którą stawiają do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych dla utrzymania wymaganych rezerw mocy dyspozycyjnej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Koszt zakontraktowanej przez PSE w drodze przetargu całkowitej mocy elektrycznej pozostającej w gotowości do dostarczania do systemu został przeniesiony na wszystkich odbiorców jako opłata mocowa obowiązująca od października 2020.

Dlaczego opłata mocowa jest pobierana?

W celu zebrania środków na wypłatę wynagrodzenia za świadczenie usługi pozostawania w gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu elektroenergetycznego i dostarczania tej mocy do systemu w okresach zagrożenia.

Zgodnie z zasadami kalkulacji taryf, koszty rynku mocy są alokowane do kosztów uzasadnionych jako usługa utrzymania stabilności sieci, dlatego są one przenoszone jako składowa opłaty taryfowej za dystrybucję i przesył energii elektrycznej.

Według Art. 70. 1. Ustawy o rynku mocy stawki opłaty mocowej ustala się odrębnie, w odniesieniu do odbiorców końcowych:

1) dla gospodarstw domowych – jako stawkę miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej,

2) innych niż określonych w pkt 1 – jako stawkę stosowaną do wolumenu energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby, wyrażoną w złotych za kWh energii elektrycznej.

Z zapisu wynika, że dla wszystkich przedsiębiorców opłata mocowa jest doliczona do rzeczywistego zużycia energii w [kWh], lecz tylko w wybranych godzinach doby" czyli w określonych godzinach szczytowego zapotrzebowania na moc.

Corocznie Prezes URE wyznacza i publikuje nie tylko stawki opłaty mocowej na kolejny rok, ale również godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie – odrębnie dla kwartałów roku dostaw (w każdym kwartale zmieniają się godziny szczytowe, szczególnie dotyczy szczytu popołudniowego).

Przyczyną, która może nadal utrudniać wdrożenie rozporządzenia wykonawczego ustalającego sposób wyznaczenia godzin, w których ma być doliczana opłata mocowa, to zainstalowane u odbiorców układy pomiarowo-rozliczeniowe. Ich odczyty są dostosowane do programowania godzin w istniejących maksymalnie trzech grupach taryfowych lub w ogóle nie mają stref czasowych. Wyznaczenie godzin szczytowego zapotrzebowania dla poboru opłaty mocowej w innych godzinach niż istniejące strefy będzie wiązało się z koniecznością rejestracji zużyć godzinowych przez wszystkie układy pomiarowe w kraju.

W związku z powyższym, obecnie obowiązują godziny, zgodnie z godzinami tzw. okresu zagrożenia określonego w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wykonania obowiązku mocowego. W latach 2021 i 2022 została ustalona jako stała w ciągu roku i naliczana w godzinach od 07:00 do 22:00 w dni robocze.

Zmienność i odchylenie standardowe profili zapotrzebowania w punkcie wymiany z zewnętrzną siecią publiczną stają się istotne wobec przyjętych w czerwcu 2021 roku zmian w Ustawie o Rynku Mocy (Ustawa z dnia 23 lipca 2021) mających na celu wprowadzenie obniżek opłaty mocowej w zależności od dobowej zmienności profilu zużycia energii elektrycznej. Nowy warunek obliczenia możliwej do uzyskania obniżki wysokości opłaty mocowej, bazuje na wielkości stosunku średniego zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym, czyli w godzinach naliczania opłaty mocowej, do średniego zużycia energii elektrycznej w pozostałych godzinach doby.

Zmienność profilu dobowego oblicza się zgodnie z wzorem zawartym w wskazanej Ustawie:

1620300a.jpg

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

∆s – wskaźnik różnicy dobowego poboru energii [%]

n – godzinę doby obowiązywania opłaty mocowej [h]

m – godzinę przypadającą w godzinach innych niż godziny obowiązywania opłaty mocowej [h]

ZSn – wolumen energii elektrycznej pobranej w godzinie n, [kWh]

ZPSm – wolumen energii elektrycznej pobranej w godzinie m, [kWh]

Obniżki opłaty są kalkulowane odrębnie dla czterech kategorii grupy odbiorców, dla których zużycie dobowe waha się w określonych granicach. Dla odbiorców, dla których wskaźnik ∆s mieści się w granicach: do 5%, od 5% do 10% oraz od 10% do 15 % wprowadza się współczynniki obniżające opłatę w wysokości odpowiednio: 0,17; 0,5; 0,83.

1620308a.jpg

Opłaty mocowej nie da się uniknąć, ale jest wiele sposobów na obniżenie jej wysokości. Jedną z możliwości jest wcześniej wspomniana inwestycja w fotowoltaikę. Obniżenie zużycia energii elektrycznej to także obniżenie wysokości opłaty mocowej.

Źródła:

Grzegorczyk Filip (red.), Wiśniewska Urszula (red.), Rynek mocy. Komentarz, Opublikowano: WKP 2021.

Co-auhored by Paweł Wróblewski – President of the Management Board of ElbudBis

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

Mondaq uses cookies on this website. By using our website you agree to our use of cookies as set out in our Privacy Policy.

Learn More