ARTICLE
19 October 2023

Ustawa O PNR – Co Przyniesie 2024 Rok?

DK
Dudkowiak Kopec & Putyra

Contributor

Dudkowiak Kopec & Putyra is leading Polish Law Firm operating on the market since 1992. DKP specializes in providing legal services to foreign investors and international corporations in investment ventures in Poland. DKP is recognized for M&A and Corporate Law, Real Estate, Litigation, Regulatory, Arbitration and Employment Law.
Kwestia nakładania kar administracyjnych na przewoźników za nieprzekazywanie danych PNR pozostaje nierozwiązana, mimo że zmiana prawa lotniczego, wprowadzająca w lutym 2022 roku 2 letni termin zawieszenia postępowań...
Poland Government, Public Sector

Kary PNR dla przewoźników lotniczych

Kwestia nakładania kar administracyjnych na przewoźników za nieprzekazywanie danych PNR pozostaje nierozwiązana, mimo że zmiana prawa lotniczego, wprowadzająca w lutym 2022 roku 2 letni termin zawieszenia postępowań, oraz nakładania i egzekwowania kar administracyjnych z tego tytułu za kilka tygodni końca. Nie wiadomo, co stanie się z zawieszonymi do tej pory postępowaniami i czy jest szansa na umorzenie już nałożonych kar administracyjnych po wznowieniu tych postępowań.

Zawieszenie postępowań PNR

Przypominamy, że lutym 2022 r. na okres 2 lat zawieszone zostało wszczynanie i prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawie nieprzekazania danych PNR w przeszłości, egzekwowanie i wykonywanie tych kar, a także termin karalności naruszeń ustawy o PNR. Zawieszenie nie objęło jednak lotów realizowanych po wejściu w życie zmian w ustawie PNR, w związku z czym przewoźnicy dalej borykają się z postępowaniami wszczynanymi z uwagi na nieprzekazanych danych PNR w wymaganym prawem terminie i nakładanymi w związku z tym karami administracyjnymi.

Wznowienie postępowań PNR 5 lutego 2024

W rezultacie, po wznowieniu postępowań po 5 lutego 2024, linie lotnicze mogą być zagrożone skumulowaną liczbą kar administracyjnych, które w przypadku jednego lotu mogą sięgnąć 40 000,00 PLN.

Orzeczenie TS w sprawie PNR

Szansą dla linii lotniczych jest wydany w dniu 21 czerwca 2022 roku wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-817/19), w którym m.in. uznano za sprzeczne z prawem unijnym uregulowania krajowe, rozciągające automatycznie obowiązek przekazywania danych PNR na wszystkie loty wewnątrzunijne. Przekazywanie danych PNR wewnątrz UE powinno być, według Trybunału, ograniczone do określonych tras podróży czy portów lotniczych wytypowanych na podstawie realnego zagrożenia terrorystycznego i przestępczości.

Na wskazany powyżej wyrok powołują się linie lotnicze składając skargi do sądów administracyjnych na nałożone na nie kary za nieprzekazanie danych PNR w lotach wewnątrzunijnych. Wciąż czekamy na pierwsze wyroki sądów administracyjnych odnoszące się do stanowiska Trybunału.

Szansa dla linii lotniczych?

Pozytywnym sygnałem jest to, że w niektórych postępowaniach Komendant Główny Straży Granicznej postanowił zawiesić postępowania toczące się wobec przewoźników do czasu rozpatrzenia przez wojewódzkie sądy administracyjne skarg dotyczący niezasadności nakładania kar administracyjnych za nieprzekazywanie danych PNR w lotach wewnątrzunijnych, które powołują się wyrok Trybunału.

Dzięki temu przewoźnicy lotniczy mogą uniknąć, a co najmniej odsunąć w czasie konieczność zapłaty kar za nieprzekazywanie danych PNR, do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii przez sądy.

Widmo dot. kar wynikających z regulacji PNR jest kolejnym problemem, z którym boryka się branża lotnicza w Polsce, m.in. po głośnym sporze w zakresie prawa pracy pomiędzy PAŻP a kontrolerami lotów.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

Mondaq uses cookies on this website. By using our website you agree to our use of cookies as set out in our Privacy Policy.

Learn More