15 Şubat 2016 günü Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 16.02.2016 tarihinde futbol takımının Lokomotiv Moskova yaptığı karşılaşma ile ilgili yaptığı açıklama, akıllara sporun yönetici kurumlarının disiplin konularına ilişkin ihdas ettikleri düzenlemelere getirmiştir.

15 Şubat 2016 günü Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yaptığı duyuruya göre, futbol takımının Lokomotiv Moskova ile 16 Şubat 2016 tarihinde yaptığı UEFA Avrupa Ligi müsabakasında taraftarın merdiven boşluklarında oturmaması, herhangi siyasi tezahürat yapmaması, hiçbir şekilde siyasi içerik barındıran ya da siyasi içerik çağrıştıran slogan atmaması, pankart, flama ve benzeri gibi objelerin stada getirilmemesi ile maç öncesi, maç sırasında ve maç sonrasında sahaya girmemesi gibi başlıklarda hassasiyet gösterilmesi dile getirilmiştir.

UEFA'nın müsabakayı yüksek riskli maç kategorisinde değerlendirdiği, UEFA delegesine eş olarak UEFA Güvenlik Temsilcisi'nin de atandığının belirtildiği açıklamada ayrıca takımın UEFA'nın düzenlediği turnuvalardan men edilme riskiyle karşılaşacağından bahsedilmiştir. Öte yandan Rusya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin güncel durumu hatırlandığında, açıklamada özellikle siyasi veya politik herhangi bir fiilde bulunulmaması ricasının vurgulanması anlam kazanmaktadır.

Tüm bunlar beraber düşünüldüğünde, Fenerbahçe Spor Kulübü'nü bu denli ihtiyatlı olmaya zorlayan hukuki temel veya temellerin kaynağı nerede bulunmaktadır?

Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele edebilmek için kabul etmek zorunda olduğu ilgili statü ve düzenlemeler, turnuvanın UEFA tarafından düzenlenmesi, akıllara ilk ve doğal olarak UEFA Disiplin Kodu'nu getirmektedir. Önemle belirtilmelidir ki, FIFA ve TFF'nin de ilgili düzenlemeleri oldukça benzer bir anlayışı resmetmektedir. Kodun 2014 versiyonunun ilgili maddeleri incelendiğinde oldukça kapsamlı biçimde yapılan düzenlemeler görülebilmektedir. 

Gerçekten de 'Irkçılık, Diğer Ayrımcı Fiiller ve Propaganda' başlığını taşıyan 14.ncü madde; kapsamına aldığı tüm üye federasyonların ve onların yetkililerinin, tüm kulüplerin ve onların yetkililerinin, tüm maç yetkililerinin, tüm oyuncuların ve UEFA tarafından herhangi bir görevi yerine getirmek için atanmış kişilerin; belirli bir kişinin ve kişi grubunun insanlık onurunu zedeleyici, etnik kimliklerine veya dini değerlerine herhangi bir saldırı amacı taşıyan bir davranışta bulunması yasaklanırken, bunun cezası en az on maç veya belirli bir süre için uygun görülen başka bir yaptırım olarak tanımlanmıştır.

Müteakip fıkrada ise üye federasyonun veya kulüp taraftarlarının yukarıda belirtilen fiillerde bulunmalarının cezası, ilgili federasyon veya kulüp için en az kısmi saha kapatma olmaktadır. Tekerrür halinde uygulanacak yaptırımları çeşitlendiren 14.madde, öte yandan da şartların gerektirdiği durumlarda yetkili disiplin organına saha kapatma, hükmen yenilgi, puan silinmesi veya turnuvadan ihraç edilme gibi daha ağır cezaları uygulama ehliyeti bahşetmiştir.

UEFA'nın düzenlediği organizasyonlarda herhangi ideolojik, politik veya dini propaganda zemininin oluşmamasına azami düzeyde özen gösterdiği ve sporun tüm bu alanlardan bağımsız kalması arzusunu yansıtan 14.madde, bahsi geçen bu fiillerin vuku bulması durumunda maddenin diğer fıkralarında öngörülen düzenlemelerin kıyasen uygulanacağını belirtmiştir. 

Maddenin belki de kısmi bir yansıması olarak değerlendirilebilecek 'UEFA Turnuvaları Müsabakalarında Düzen ve Güvenlik' başlıklı 16.maddede ev sahibi federasyonların ve kulüplerin stadyum ve çevresinde düzen ile güvenlikten sorumlu olduğu belirtilmiş; kulüplerin ve federasyonların taraftarlarının belirtilen uygunsuz davranışlarından ötürü aksini kanıtlayabilseler dahi mesul tutulabilecekleri düzenlenmiştir. Sayılan davranışlar arasında maç sahasına girilmesi veya buna teşebbüs edilmesi; bir spor organizasyonunun ruhuna uygun olmayan özellikle de politik, ideolojik, dini mesajların aktarılması gibi durumlar listelenmiştir.

Nitekim, 17.02.2016 tarihi itibariyle, resmi olmayan açıklamalar ve medyaya yansıyan bilgilere göre Rus oyuncu Tarasov'a UEFA tarafından belirlenecek bir yaptırımın uygulanması olasılığının yüksek olduğu anlaşılmaktadır.

Sporla ilişkili ve birçok hukuk alanının kesiştiği uyuşmazlıklar ve gün geçtikçe önem kazanan uluslararası kurallar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için internet sitemizi takip edebilir veya bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.