1. Hafta içi sokağa çıkma yasağı: Gece saat 21:00 ile sabah 5:00 arasında, genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır.
 2. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı: Sokağa çıkma yasağı, hafta sonları Cuma akşamı 21:00'den Pazartesi sabahı 5:00'e kadar devam edecektir.
 3. Sokağa çıkma yasağı kapsamının sınırı:
  1. Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi sektörler bu kapsamın dışındadır (İçişleri Bakanlığı'nın 1 Aralık 2020'de çıkarttığı genelgenin ekinde muafiyet tanınacak kişi/sektörlerin ayrıntıları belirtilmiştir: https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-ilemucadele-kapsaminda-sokaga-cikma-kisitlamalari---yeni-kisitlama-ve-tedbirlergenelgeleri)
  2. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır, restoranlar paket servisi dışında hizmet vermeyecektir.
 4. Toplu taşıma:
  1. Daha önceki genelgelerde belirtilen (örn. çalıştığını SGK kaydı ile gösteren kişiler) hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacaktır.
  2. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları, illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde, salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.
 5. Eğitim: Anasınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.
 6. Ev ziyaretleri: Evlerde gün, mevlid, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.
 7. Toplanmalar: Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlar da yine bu sayıyı geçemeyecektir.
 8. Kapanan işyerleri: Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.
 9. AVM ve pazarlar:
  1. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları, her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecektir.
  2. Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu (Hayat Eve Sığar Uygulaması kapsamında, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşınıp taşınmadığı gösteren kod) uygulamasına geçilecektir.
 10. Caddeler ve meydanlar: Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, yine Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla sınırlanabilecektir.
 11. Kamu hizmetleri: Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10:00 ile 16:00 arası olarak uygulanabilecektir.
 12. İşyerleri: 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde, mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.