Turkey: Boss Şubat 2016, Kriz ve Zor Anlar Yönetimi

Last Updated: 10 August 2016
Article by Mehmet Kalkınoğlu

Mazars Denge Gaziantep Vergi Ortağımız Mehmet Kalkınoğlu'nun Boss Degisi okuyucuları için kaleme almış olduğu "Kriz ve Zor Anlar Yönetimi" başlıklı yazısına aşağıda yer alan dosyadan ulaşabilirsiniz.

Dünya ekonomisi, bölgesel ekonomiler, ülkesel ve yerel ekonomiler Kar veya daha geniş bir kavram olarak değer yaratmakta zorlanmaktadır. Bu zorluğu patronlar direkt kendi firmalarında iliğine kadar hissettikleri ve yaşadıkları gibi, dünya ve bölgesel gelişmelere baktıklarında bunu görmekteler ve somut kanıtlarına tanıklık etmekteler.

Bu zorluklar, patronların kurumsal standartlarını yükseltmelerini, kontrol ve denetim kalitelerini artırmaları gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Firma doğrudan finansal ve ekonomik krizle ve zorluklarla karşı karşıya kaldığında firmanın hayatta kalma mücadelesi başlayacaktır, bu süreçte standartlar, kurallar, kontroller ve denetim firma ve patron için anlamını yitirecektir ve sürekli yönetim standartlarında, kontrollerde ve denetimlerde kalite düşüklükleri kendini gösterecektir. Yönetimde ve işlerde sıkıntılar birbirini takip edebilecektir.

Bu süreç, patron, üst yönetim ve personel için İŞ YAPMA-DEĞER YARATMA noktasında bıkkınlık ve yorgunluk artışına sebep olacaktır. Bu süreçte yeni uygulamalar yapılırken çok hassas ve ince hesap yapılması gerekmektedir.

Patronun, firmanın çalışanlarıyla birlikte hayatta kalabilmesi ve gelecekte daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için krizle-zorluklarla bir anda karşı karşıya kalıp mücadeleye girişmesi yerine öngörüleri, senaryoları üreterek ,tedbirler alınarak krizlerin ve zorlukların adım adım üstesinden gelinmesi patron için daha az maliyetli ve hasarlı olacaktır. Bu bağlamda izlenecek yol, firma içerisinde harcama ve masraf yerlerinin tespit edilmesi ve azaltılması ve bazı masraf yerlerinin musluğu keser gibi kesilmesi gerekmektedir. Gelir tarafında, gelir artırma-gelir kalitesini artırma ve karlı işlere odaklanmak gerekmektedir. Bu yolda yürürken, yapılan keskin uygulamalar her hâlükârda bulunulan piyasayı, firmaya borç vereni(bankayıpatronu- özel sektörü, ortakları) ve devleti tatmin etmesi gerekmektedir.

Bu şartlar altında, patron olarak, aile olarak, ortak olarak, üst yönetim olarak ve personel olarak bu iyileştirme ve kurtarma uygulamalarından iyi bir sonuç alındığının, yaratılan değerlerin ve elde edilen avantajların görülecek, hissedilecek ve fark edilecek bir şekilde ortaya konulmasında fayda olacaktır. Çünkü, firmada alınan bu önlemlerin, tedbirlerin, yönetim eksikliklerinin, yeni ihtiyaçların ve uygulamaların tüm yükünü- maliyetini doğrudan, katıksız bir şekilde firmada patron, aile, üst yönetim ve çalışan personel sırtlanacak ve ağırlığını hissedecektir.

Zor günler veya açık fazla ve daha fazla artı değerler-kar yaratarak kapatılabilecektir. Bu noktada, gelecekte yüksek risklerle firmayı karşı karşıya bırakacak uygulamalardan-karlardan uzak durmakta veya ince hesap-mühendislik yapmakta fayda vardır.

Uygulamaların, tedbirlerin ve kurtulma eylemlerin sonuçlarının anlamlı olabilmesi için, elle tutulur- somut kanıtlara odaklanılması gerekmektedir; açık ve net olmayan hava yaratan, balona ve makyaja değil.

Gaziantep odaklı bu bölgemiz krizleri, zorlukları yaşadı ve önümüzdeki dönemlerde de benzer krizler, zorluklar ve sıkıntılar Patronların önüne çıkacaktır. Bu zorlu-sıkıntılı dönemlerde firmamıza bilimsel, bilinçli, tecrübe edilmiş bilgilerle- modellerle yaklaşmak, firmanın bu dönemleri daha az sancılı atlatmasına neden olacaktır. Bu süreçteki Patron için    en önemli araç BÜTÇE YAPILMASI-ÇIKARTILMASI VE ONAYLANMASI olacaktır.

Normal bir bütçe yönetim anlayışından farklı olarak, krizli ve zorlu günlerin beklediği gelecekte bütçe yapılması-çıkartılması- onaylanması firma için daha hassasiyet ve ince hesap-mühendislik gerektirecektir.

Bu ince hesapta; 4 temel unsur üzerinde dikkat etmek gerekmektedir:

1-Öncelikle, firmamız için krizi-zoru ve sıkıntıyı yaratan piyasa ve sektör şartların ve firmanın kendi yönetsel, aile ve personel yapısının dikkate alınması gerekmektedir.

2-Kriz- zor dönemin bütçesi Patronu/aileyi, üst yönetimi firmada değer yaratma ve daha fazla kar üretme noktasında (kar kalitesini artırmayan çok fazla gelir, ciroya odaklanmak değil) tatmin etmesi gerekmektedir.

3-Harcamaların, giderlerin, maliyetlerin ve masrafların iyileştirilmesi ve kısılması; gerektiğinde kesilmesi.

4-Gelir ayağında, gelir ve ciro artırırken karlı işler peşinde koşulması ve firmadaki kar kalitesinin artırılması gerekmektedir. Yukarıdaki 4 temel unsurları taşıyan bütçe çalışması yapılması, çıkartılması ve yönetime onaylatılması gerekmektedir.

Bütçe uygulamasına geçildiğinde, gerçekleşen rakamlar üzerinden zorluklarkriz ile nasıl mücadele edildiğinin ve sonuçta firmada fayda-kar arttığının veya zararın azaldığının, varlıkların arttığının, borçlarının azaldığının somut olarak ortaya konulması gerekmektedir. Bütçe yönetiminden alınan değerlendirilmiş sonuçların, hem patronlarla/aileyle hem de bu zorlukları sırtlanan sorumlu üst yöneticilerle paylaşılmasında fayda olacaktır. Aksi bir durum, onaydan geçmiş bütçe hayata geçtiğinde sakat/ sıkıntılı ve delik deşik olacaktır.

Kriz/zor şartlarda bütçe çıkarttırılırken bir diğer önemli husus ise: bütçenin değeridir.

Her sorumlu yönetim çıkaracağı bütçenin, firma için yaratacağı değer-kar noktasında bütçenin değerini ortaya koyması gerekmektedir. Aile/patron işin içinde olduğu zaman, her alt bütçelerin bir değerinin bütçe yapanlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, firma için esas olan, tek bütçe-tek bütçe ekip sorumluluğu (bu yönetimden biri veya birileri-genel müdür olabilir) önem arz etmektedir. Ayrıca, burada bütçe yönetiminde hesabın kime sorulacağı ve bütçe rakamlarına kimin sahip çıkacağı öne çıkmaktadır. Sonuçta ortaya çıkan bütçenin değeri ile Patron/aile-yönetim el sıkışmak zorundadır.

Firma kriz/zor günleri aştığında normal hayatına dönmesi ve normal bir bütçe yapması gerekmektedir. Hayatına normal sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için. Firmaların içerisine düştükleri tuzaklardan biri: krizi/zoru-sıkıntıları normal hale getirmeleridir. Gaziantep krizi/zorlukları normal hale getirmiş bir bölgededir, ancak sağlıklı-fit, kaslı bir bölge olabilmemiz için bu gidişatın bir an önce -patronların firmaları nezdindegözden geçirilip, yol haritası çizilmesi gerekmektedir. Bu süreç, bölgenin kökünün yayılması, istikrarı için şart, aksi bir durum süreklilik arz eden sürünme, memnuniyetsizlik ve acı çekmeler olacaktır. Önümüz kış, zorluklar geliyor (Yazı da kışa çevirmeyelim); her zaman için evde 50 kiloluk çuvallarda bulgur-simiti tutmakta fayda vardır.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

To print this article, all you need is to be registered on Mondaq.com.

Click to Login as an existing user or Register so you can print this article.

Authors
 
Some comments from our readers…
“The articles are extremely timely and highly applicable”
“I often find critical information not available elsewhere”
“As in-house counsel, Mondaq’s service is of great value”

Related Topics
 
Related Articles
 
Up-coming Events Search
Tools
Print
Font Size:
Translation
Channels
Mondaq on Twitter
 
Register for Access and our Free Biweekly Alert for
This service is completely free. Access 250,000 archived articles from 100+ countries and get a personalised email twice a week covering developments (and yes, our lawyers like to think you’ve read our Disclaimer).
 
Email Address
Company Name
Password
Confirm Password
Position
Mondaq Topics -- Select your Interests
 Accounting
 Anti-trust
 Commercial
 Compliance
 Consumer
 Criminal
 Employment
 Energy
 Environment
 Family
 Finance
 Government
 Healthcare
 Immigration
 Insolvency
 Insurance
 International
 IP
 Law Performance
 Law Practice
 Litigation
 Media & IT
 Privacy
 Real Estate
 Strategy
 Tax
 Technology
 Transport
 Wealth Mgt
Regions
Africa
Asia
Asia Pacific
Australasia
Canada
Caribbean
Europe
European Union
Latin America
Middle East
U.K.
United States
Worldwide Updates
Registration (you must scroll down to set your data preferences)

Mondaq Ltd requires you to register and provide information that personally identifies you, including your content preferences, for three primary purposes (full details of Mondaq’s use of your personal data can be found in our Privacy and Cookies Notice):

  • To allow you to personalize the Mondaq websites you are visiting to show content ("Content") relevant to your interests.
  • To enable features such as password reminder, news alerts, email a colleague, and linking from Mondaq (and its affiliate sites) to your website.
  • To produce demographic feedback for our content providers ("Contributors") who contribute Content for free for your use.

Mondaq hopes that our registered users will support us in maintaining our free to view business model by consenting to our use of your personal data as described below.

Mondaq has a "free to view" business model. Our services are paid for by Contributors in exchange for Mondaq providing them with access to information about who accesses their content. Once personal data is transferred to our Contributors they become a data controller of this personal data. They use it to measure the response that their articles are receiving, as a form of market research. They may also use it to provide Mondaq users with information about their products and services.

Details of each Contributor to which your personal data will be transferred is clearly stated within the Content that you access. For full details of how this Contributor will use your personal data, you should review the Contributor’s own Privacy Notice.

Please indicate your preference below:

Yes, I am happy to support Mondaq in maintaining its free to view business model by agreeing to allow Mondaq to share my personal data with Contributors whose Content I access
No, I do not want Mondaq to share my personal data with Contributors

Also please let us know whether you are happy to receive communications promoting products and services offered by Mondaq:

Yes, I am happy to received promotional communications from Mondaq
No, please do not send me promotional communications from Mondaq
Terms & Conditions

Mondaq.com (the Website) is owned and managed by Mondaq Ltd (Mondaq). Mondaq grants you a non-exclusive, revocable licence to access the Website and associated services, such as the Mondaq News Alerts (Services), subject to and in consideration of your compliance with the following terms and conditions of use (Terms). Your use of the Website and/or Services constitutes your agreement to the Terms. Mondaq may terminate your use of the Website and Services if you are in breach of these Terms or if Mondaq decides to terminate the licence granted hereunder for any reason whatsoever.

Use of www.mondaq.com

To Use Mondaq.com you must be: eighteen (18) years old or over; legally capable of entering into binding contracts; and not in any way prohibited by the applicable law to enter into these Terms in the jurisdiction which you are currently located.

You may use the Website as an unregistered user, however, you are required to register as a user if you wish to read the full text of the Content or to receive the Services.

You may not modify, publish, transmit, transfer or sell, reproduce, create derivative works from, distribute, perform, link, display, or in any way exploit any of the Content, in whole or in part, except as expressly permitted in these Terms or with the prior written consent of Mondaq. You may not use electronic or other means to extract details or information from the Content. Nor shall you extract information about users or Contributors in order to offer them any services or products.

In your use of the Website and/or Services you shall: comply with all applicable laws, regulations, directives and legislations which apply to your Use of the Website and/or Services in whatever country you are physically located including without limitation any and all consumer law, export control laws and regulations; provide to us true, correct and accurate information and promptly inform us in the event that any information that you have provided to us changes or becomes inaccurate; notify Mondaq immediately of any circumstances where you have reason to believe that any Intellectual Property Rights or any other rights of any third party may have been infringed; co-operate with reasonable security or other checks or requests for information made by Mondaq from time to time; and at all times be fully liable for the breach of any of these Terms by a third party using your login details to access the Website and/or Services

however, you shall not: do anything likely to impair, interfere with or damage or cause harm or distress to any persons, or the network; do anything that will infringe any Intellectual Property Rights or other rights of Mondaq or any third party; or use the Website, Services and/or Content otherwise than in accordance with these Terms; use any trade marks or service marks of Mondaq or the Contributors, or do anything which may be seen to take unfair advantage of the reputation and goodwill of Mondaq or the Contributors, or the Website, Services and/or Content.

Mondaq reserves the right, in its sole discretion, to take any action that it deems necessary and appropriate in the event it considers that there is a breach or threatened breach of the Terms.

Mondaq’s Rights and Obligations

Unless otherwise expressly set out to the contrary, nothing in these Terms shall serve to transfer from Mondaq to you, any Intellectual Property Rights owned by and/or licensed to Mondaq and all rights, title and interest in and to such Intellectual Property Rights will remain exclusively with Mondaq and/or its licensors.

Mondaq shall use its reasonable endeavours to make the Website and Services available to you at all times, but we cannot guarantee an uninterrupted and fault free service.

Mondaq reserves the right to make changes to the services and/or the Website or part thereof, from time to time, and we may add, remove, modify and/or vary any elements of features and functionalities of the Website or the services.

Mondaq also reserves the right from time to time to monitor your Use of the Website and/or services.

Disclaimer

The Content is general information only. It is not intended to constitute legal advice or seek to be the complete and comprehensive statement of the law, nor is it intended to address your specific requirements or provide advice on which reliance should be placed. Mondaq and/or its Contributors and other suppliers make no representations about the suitability of the information contained in the Content for any purpose. All Content provided "as is" without warranty of any kind. Mondaq and/or its Contributors and other suppliers hereby exclude and disclaim all representations, warranties or guarantees with regard to the Content, including all implied warranties and conditions of merchantability, fitness for a particular purpose, title and non-infringement. To the maximum extent permitted by law, Mondaq expressly excludes all representations, warranties, obligations, and liabilities arising out of or in connection with all Content. In no event shall Mondaq and/or its respective suppliers be liable for any special, indirect or consequential damages or any damages whatsoever resulting from loss of use, data or profits, whether in an action of contract, negligence or other tortious action, arising out of or in connection with the use of the Content or performance of Mondaq’s Services.

General

Mondaq may alter or amend these Terms by amending them on the Website. By continuing to Use the Services and/or the Website after such amendment, you will be deemed to have accepted any amendment to these Terms.

These Terms shall be governed by and construed in accordance with the laws of England and Wales and you irrevocably submit to the exclusive jurisdiction of the courts of England and Wales to settle any dispute which may arise out of or in connection with these Terms. If you live outside the United Kingdom, English law shall apply only to the extent that English law shall not deprive you of any legal protection accorded in accordance with the law of the place where you are habitually resident ("Local Law"). In the event English law deprives you of any legal protection which is accorded to you under Local Law, then these terms shall be governed by Local Law and any dispute or claim arising out of or in connection with these Terms shall be subject to the non-exclusive jurisdiction of the courts where you are habitually resident.

You may print and keep a copy of these Terms, which form the entire agreement between you and Mondaq and supersede any other communications or advertising in respect of the Service and/or the Website.

No delay in exercising or non-exercise by you and/or Mondaq of any of its rights under or in connection with these Terms shall operate as a waiver or release of each of your or Mondaq’s right. Rather, any such waiver or release must be specifically granted in writing signed by the party granting it.

If any part of these Terms is held unenforceable, that part shall be enforced to the maximum extent permissible so as to give effect to the intent of the parties, and the Terms shall continue in full force and effect.

Mondaq shall not incur any liability to you on account of any loss or damage resulting from any delay or failure to perform all or any part of these Terms if such delay or failure is caused, in whole or in part, by events, occurrences, or causes beyond the control of Mondaq. Such events, occurrences or causes will include, without limitation, acts of God, strikes, lockouts, server and network failure, riots, acts of war, earthquakes, fire and explosions.

By clicking Register you state you have read and agree to our Terms and Conditions