Türkiye'nin ilk Silah Organize Sanayi Bölgesi, silah ve mühimmat sanayi üretiminde önemli bir yere sahip olan Kırıkkale'de 500 dönümlük arsa üzerine kuruluyor. Bu süreç dahilinde 5462 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu çerçevesinde arsa tahsis süreci başladı.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKEK) ait arsa üzerine kurulacak olan Silah OSB'sinin alt yapı sistemleri için 20 milyon Türk Lirasından fazla para harcandığı belirtildi.

Kırıkkale'nin yatırım teşvikleri sınıflandırmasında 4.bölge niteliğini taşımasına rağmen yeni kurulan Silah Organize Sanayi Bölgesine yapılacak olan yatırımların 5.bölge teşvik avantajlarından yararlandırılacağı ifade edildi. Silah OSB'sine yapılacak olan yatırımların daha fazla desteklenmesiyle birlikte mevduat akışının bu yeni OSB dahiline kaydırılması planlanmaktadır. Böylece son yıllarda silah sanayisi alanında büyük atılımlar yapmış olan Türkiye'nin rekabetçi konumunun perçinlenmesi amaçlanmaktadır.

Bütün dünyaya örnek olmaya devam eden Türk Organize Sanayi Pratiği, özel sanayi dalları dahilinde ihtisaslaşarak hedeflerini daha da büyütmekte ve Türk ekonomisine kattığı değer gün geçtikçe artmaktadır.

Türk Organize Sanayi Bölgeleri Pratiğinin, tüm dünyaya yön veren ve standartları belirleyen hukuki, pratik ve ekonomik emsalsizliği de göz önüne alındığı vakit silah ve mühimmat üzerine ihtisaslaşmış bir Organize Sanayi Bölgesinin Türk savunma sanayisine büyük bir değer katacağı ve Türkiye'nin dünya savunma sanayi ligindeki rekabetçi gücünü artıracağı kuşkusuz bir gerçektir.

4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun yatırımcı dostu çerçevesi ve OSB'lere sağlamış olduğu teşvik ve ayrıcalıklar ile birlikte, Silah OSB'lerinin Türk OSB pratiğini bir adım öteye taşıyacağı şüphesizdir.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.