Kişisel Verileri Koruma Kurulu ("Kurul"), 4 farklı veri sorumlusu grubu için veri sorumluları siciline ("Sicil") kayıt yükümlülüğü tarihlerini ve Sicil'e kayıttan istisna tutulan veri sorumlularına dair ek kararlarını Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde 18 Ağustos 2018 tarihinde  2018/88 Sayılı Karar ile açıkladı. (Karar)

Buna göre, yabancı veri sorumluluları için ve çalışan sayısı 50'in üzerinde olan veya yıllık malil bilanço toplamı 25 milyon TL'yi aşan şirketler için kayıt yükümlülüğü 1 Ekim 2018 itibariyle başlıyor. Kurul bu veri sorumlularına Sicil'e kayıtlarını tamamlamaları için 12 aylık bir süre tanıdı.  Hatırlarsanız, Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile, kanunun yürürlüğe girdiği 7 Nisan 2016 tarihinde ortaya çıkan yükümlülükten yaklaşık 20 ay sonra ilk defa Sicil'e kayıt yükümlülüğünün usul ve esaslarının düzenlendiği Veri Sorumluları Sicili Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girmişti. Ancak bu yönetmelikle birlikte de herhangi bir tarih öngörülmemişti. Kurul böylece, ilgili kararında konuya aydınlık getirdi ve dört farklı veri sorumlusu kategorisi için farklı kayıt yükümlülüğü tarihleri ve kayıt süreleri belirledi. (Karar)

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.