Cyprus: Tax Incentives For Expatriate And High Net Worth Individuals Relocating To Cyprus (In Ukrainian)

Вступ

В умовах змін міжнародної системи оподаткування компанії під час вибору юрисдикцій для здійснення операційної діяльності ретельно підходять до розгляду питання економічної обґрунтованості, щоб забезпечити захист своїх інтересів. Стратегічне розташування Кіпру, наявність у країни повноцінного членства в ЄС, розвинена правова система, конкурентоздатна ставка податку на прибуток компаній (12.5%), високий рівень освіти персоналу та сприятливе ділове середовище роблять Кіпр ідеальною країною для ведення бізнесу.

Крім того, кіпрське законодавство пропонує цілу низку пільг з податку на прибуток фізичних осіб. Ці пільги покликані допомогти транснаціональним компаніям забезпечити переїзд своїх провідних фахівців для здійснення діяльності на Кіпрі. Пільги також пропонуються фізичним особам з високим рівнем доходу, які розглядають Кіпр як юрисдикцію для подальшого проживання.

Пропонуємо до вашої уваги стислий огляд оподаткування фізичних осіб на Кіпрі, а також опис основних переваг для іноземних фізичних осіб, які хотіли б жити в цій країні.

Оподаткування фізичних осіб

Податки та збори, які платять фізичні особи

На Кіпрі є такі основні види прямих податків, які виплачують фізичні особи зі своїх доходів:

 • Податок на доходи фізичних осіб;
 • Внесок у фонд оборони, який виплачується з дивідендів, відсотків, а також з доходу від надання майна в оренду;
 • Податок на приріст капіталу у разі продажу кіпрської нерухомості.

Фізична особа, яка працює на Кіпрі, також має сплачувати збори на соціальне забезпечення та інші внески.

Податок на доходи і/або внесок до фонду оборони нараховується залежно від податкового резидентства та країни доміцилію фізичної особи. Останній критерій є нововеденням у податковому законодавстві Кіпру, внесеним у липні 2015 року.

Податкове резидентство

Податковими резидентами Кіпру вважаються фізичні особи, які перебувають на території Кіпру більше ніж 183 дні протягом податкового року.

Доміцилій

Доміцилієм (domicile) фізичної особи вважається доміцилій батька такої особи, отриманий з народження, або доміцилій за вибором. Таким чином, фізична особа, батько якої не має кіпрського доміцилію, вважається особою, яка не має доміцилію на Кіпрі. Водночас такі особи можуть вважатися особами з доміцилієм на Кіпрі, якщо вони є кіпрськими податковими резидентами принаймні протягом 17 років з останніх 20 років, які передували відповідному податковому рокові. Також за певних умов фізична особа, батьком якої є особа з кіпрським доміцилієм, може вважатися особою, яка не має доміцилію на Кіпрі.

Оподатковуваний дохід

Незалежно від наявності доміцилію на Кіпрі фізична особа, яка є податковим резидентом, обкладається податком на свій загальносвітовий дохід з можливістю отримати звільнення від оподаткування деяких видів доходів.

Податковий резидент, який не має доміцилію на Кіпрі, звільняється від виплати податку на доходи, отримані у вигляді відсотків та дивідендів.

Фізичні особи, які не є податковими резидентами, виплачують податок на доходи, які нараховуються або надходять лише з джерел на території Кіпру, і звільняються від виплати податку на доходи, отримані у вигляді відсотків та дивідендів.

Ставки податку на доходи фізичних осіб

Оподатковуваний дохід у розмірі, який не перевищує 19 500євро, звільняється від оподаткування.

Оподатковуваний дохід, який перевищує вказану суму, підлягає оподаткуванню відповідно до прогресивної шкали ставок оподаткування: від 20% до 35% (для доходів понад 60 тис. євро).

Основні податкові переваги для іноземних фізичних осіб

Пільги з податку на дохід, які надаються у разі переїзду фізичних осіб – іноземних громадян на Кіпр з метою працевлаштування

Незалежно від податкового резидентства та країни доміцилію, фізичні особи – іноземні громадяни, які переїжджають на Кіпр, мають право на отримання однієї зі вказаних нижче податкових пільг стосовно доходу від трудової діяльності:

 • Фізичним особам, які впродовж щонайменше трьох з п'яти років до моменту початку роботи на Кіпрі постійно проживали за межами Кіпру (включаючи рік безпосередньо перед початком такої роботи), і доходи яких складають не менше 100 тис. євро на рік, може бути надано податкову пільгу обсягом 50% терміном на перші десять років.__
 • Фізичним особам, які до моменту початку роботи на Кіпрі постійно проживали за межами Кіпру і доходи яких складають менше 100 тис. євро, може бути надано податкову пільгу обсягом 20% або 8 550 євро (нижче з зазначених) терміном на п'ять років, починаючи з 1 січня року, що слідує за роком початку працевлаштування. Ця податкова пільга буде застосовуватися лише до 2020 року.

Звільнення від виплати податку на доходи стосовно трудової діяльності, здійснюваної за межами Кіпру

Винагорода за послуги, що надаються за межами Кіпру на користь роботодавця, який не є резидентом Кіпру, або на користь іноземного постійного представництва роботодавця- резидента протягом більше ніж 90 днів у податковому році, звільняється від податку на дохід.

Низькі збори на соціальне забезпечення

Працівники та роботодавці виплачують відрахування на соціальне забезпечення за ставками 7,8% і 9,5% відповідно, щодо сукупного доходу від трудової діяльності (з урахуванням максимально встановленої суми доходу, з якої виплачуються відрахування). Крім того, роботодавці виплачують додаткові відрахування обсягом 2% від сукупного доходу, отримуваного працівниками за здійснення трудової діяльності. Громадяни інших країн ЄС, які задовольняють встановлені вимоги та працевлаштовуються на Кіпрі, можуть отримати тимчасове звільнення від виплати відрахувань до фонду соціального забезпечення.

Звільнення від податку на доходи, отримувані у формі дивідендів та відсотків

Незалежно від податкового резидентства, фізичні особи, які не мають доміцилію на Кіпрі, звільнені від виплати податку на доходи, отримувані у формі дивідендів та відсотків.

Звільнення від виплати податку на доходи від продажу Інвестицій

Надходження від продажу акцій, облігацій та інших аналогічних фінансових інструментів (включаючи опціони і права на такі опціони) звільнені від оподаткування.

Нульові/знижені ставки податку на дохід з джерел за Кордоном

Кіпр уклав більше 55 міждержавних угод про уникнення подвійного оподаткування, що забезпечують нульову або понижену ставку податку, який стягується з доходів у вигляді дивідендів, відсотків, роялті та пенсій, отримуваних з джерел за кордоном.

Звільнення від податку на одноразові виплати, які надаються під час виходу на пенсію, та спеціальний податковий режим щодо пенсійних доходів з джерел за кордоном

Одноразові виплати, які надаються під час виходу на пенсію, звільнені від оподаткування. Крім того, фізичні особи, які є кіпрськими податковими резидентами, що отримують пенсійний дохід за послуги, надані за кордоном, можуть обрати оподаткування за єдиною ставкою 5% щодо сум, розмір яких перевищує 3 420 євро на рік.

Звільнення від податку на приріст капіталу, отриманого внаслідок продажу нерухомості

Доходи від продажу нерухомості, яка розташована за межами Кіпру, звільняються від виплати податку на приріст капіталу. Крім того, окрему пільгу з податку на приріст капіталу встановлено щодо доходів від продажу нерухомості, яка розташована на території Кіпру та придбана у період з 16 липня 2015 року до 31 грудня 2016 року.

Податки на спадок, багатство та дарування

На Кіпрі немає податку на спадок, податку на багатство або дарування.

Приклад розрахунку податкових зобов'язань фізичної особи

Щоб продемонструвати кількісні вигоди кіпрського оподаткування для відповідних іноземних громадян, які переїжджають на Кіпр, ми пропонуємо приклад розрахунку податкових зобов'язань податкового резидента Кіпру, який не має кіпрського доміцилію та здійснює трудову діяльність на Кіпрі, а також отримує дохід від інвестицій і продажу нерухомості.__

Для фізичної особи зі вказаними вище характеристиками зобов'язання з податків та внесків на дохід від трудової діяльності складають близько 20 тис. євро. Інвестиційний дохід такої фізичної особи буде повністю звільнений від податків на Кіпрі.

Додаткова інформація

Під час планування переїзду на Кіпр фізичній особі необхідно отримати індивідуальну консультацію як з питань оподаткування на Кіпрі, так і з питань оподаткування в інших країнах, пов'язаних з таким переїздом.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

To print this article, all you need is to be registered on Mondaq.com.

Click to Login as an existing user or Register so you can print this article.

Authors
Pieris Markou
 
Some comments from our readers…
“The articles are extremely timely and highly applicable”
“I often find critical information not available elsewhere”
“As in-house counsel, Mondaq’s service is of great value”

Related Video
Up-coming Events Search
Tools
Print
Font Size:
Translation
Channels
Mondaq on Twitter
 
Register for Access and our Free Biweekly Alert for
This service is completely free. Access 250,000 archived articles from 100+ countries and get a personalised email twice a week covering developments (and yes, our lawyers like to think you’ve read our Disclaimer).
 
Email Address
Company Name
Password
Confirm Password
Position
Mondaq Topics -- Select your Interests
 Accounting
 Anti-trust
 Commercial
 Compliance
 Consumer
 Criminal
 Employment
 Energy
 Environment
 Family
 Finance
 Government
 Healthcare
 Immigration
 Insolvency
 Insurance
 International
 IP
 Law Performance
 Law Practice
 Litigation
 Media & IT
 Privacy
 Real Estate
 Strategy
 Tax
 Technology
 Transport
 Wealth Mgt
Regions
Africa
Asia
Asia Pacific
Australasia
Canada
Caribbean
Europe
European Union
Latin America
Middle East
U.K.
United States
Worldwide Updates
Registration
Mondaq Ltd requires you to register and provide information that personally identifies you, including what sort of information you are interested in, for three primary purposes:
 • To allow you to personalize the Mondaq websites you are visiting.
 • To enable features such as password reminder, newsletter alerts, email a colleague, and linking from Mondaq (and its affiliate sites) to your website.
 • To produce demographic feedback for our information providers who provide information free for your use.
 • Mondaq (and its affiliate sites) do not sell or provide your details to third parties other than information providers. The reason we provide our information providers with this information is so that they can measure the response their articles are receiving and provide you with information about their products and services.
  If you do not want us to provide your name and email address you may opt out by clicking here
  If you do not wish to receive any future announcements of products and services offered by Mondaq you may opt out by clicking here

  Terms & Conditions and Privacy Statement

  Mondaq.com (the Website) is owned and managed by Mondaq Ltd and as a user you are granted a non-exclusive, revocable license to access the Website under its terms and conditions of use. Your use of the Website constitutes your agreement to the following terms and conditions of use. Mondaq Ltd may terminate your use of the Website if you are in breach of these terms and conditions or if Mondaq Ltd decides to terminate your license of use for whatever reason.

  Use of www.mondaq.com

  You may use the Website but are required to register as a user if you wish to read the full text of the content and articles available (the Content). You may not modify, publish, transmit, transfer or sell, reproduce, create derivative works from, distribute, perform, link, display, or in any way exploit any of the Content, in whole or in part, except as expressly permitted in these terms & conditions or with the prior written consent of Mondaq Ltd. You may not use electronic or other means to extract details or information about Mondaq.com’s content, users or contributors in order to offer them any services or products which compete directly or indirectly with Mondaq Ltd’s services and products.

  Disclaimer

  Mondaq Ltd and/or its respective suppliers make no representations about the suitability of the information contained in the documents and related graphics published on this server for any purpose. All such documents and related graphics are provided "as is" without warranty of any kind. Mondaq Ltd and/or its respective suppliers hereby disclaim all warranties and conditions with regard to this information, including all implied warranties and conditions of merchantability, fitness for a particular purpose, title and non-infringement. In no event shall Mondaq Ltd and/or its respective suppliers be liable for any special, indirect or consequential damages or any damages whatsoever resulting from loss of use, data or profits, whether in an action of contract, negligence or other tortious action, arising out of or in connection with the use or performance of information available from this server.

  The documents and related graphics published on this server could include technical inaccuracies or typographical errors. Changes are periodically added to the information herein. Mondaq Ltd and/or its respective suppliers may make improvements and/or changes in the product(s) and/or the program(s) described herein at any time.

  Registration

  Mondaq Ltd requires you to register and provide information that personally identifies you, including what sort of information you are interested in, for three primary purposes:

  • To allow you to personalize the Mondaq websites you are visiting.
  • To enable features such as password reminder, newsletter alerts, email a colleague, and linking from Mondaq (and its affiliate sites) to your website.
  • To produce demographic feedback for our information providers who provide information free for your use.

  Mondaq (and its affiliate sites) do not sell or provide your details to third parties other than information providers. The reason we provide our information providers with this information is so that they can measure the response their articles are receiving and provide you with information about their products and services.

  Information Collection and Use

  We require site users to register with Mondaq (and its affiliate sites) to view the free information on the site. We also collect information from our users at several different points on the websites: this is so that we can customise the sites according to individual usage, provide 'session-aware' functionality, and ensure that content is acquired and developed appropriately. This gives us an overall picture of our user profiles, which in turn shows to our Editorial Contributors the type of person they are reaching by posting articles on Mondaq (and its affiliate sites) – meaning more free content for registered users.

  We are only able to provide the material on the Mondaq (and its affiliate sites) site free to site visitors because we can pass on information about the pages that users are viewing and the personal information users provide to us (e.g. email addresses) to reputable contributing firms such as law firms who author those pages. We do not sell or rent information to anyone else other than the authors of those pages, who may change from time to time. Should you wish us not to disclose your details to any of these parties, please tick the box above or tick the box marked "Opt out of Registration Information Disclosure" on the Your Profile page. We and our author organisations may only contact you via email or other means if you allow us to do so. Users can opt out of contact when they register on the site, or send an email to unsubscribe@mondaq.com with “no disclosure” in the subject heading

  Mondaq News Alerts

  In order to receive Mondaq News Alerts, users have to complete a separate registration form. This is a personalised service where users choose regions and topics of interest and we send it only to those users who have requested it. Users can stop receiving these Alerts by going to the Mondaq News Alerts page and deselecting all interest areas. In the same way users can amend their personal preferences to add or remove subject areas.

  Cookies

  A cookie is a small text file written to a user’s hard drive that contains an identifying user number. The cookies do not contain any personal information about users. We use the cookie so users do not have to log in every time they use the service and the cookie will automatically expire if you do not visit the Mondaq website (or its affiliate sites) for 12 months. We also use the cookie to personalise a user's experience of the site (for example to show information specific to a user's region). As the Mondaq sites are fully personalised and cookies are essential to its core technology the site will function unpredictably with browsers that do not support cookies - or where cookies are disabled (in these circumstances we advise you to attempt to locate the information you require elsewhere on the web). However if you are concerned about the presence of a Mondaq cookie on your machine you can also choose to expire the cookie immediately (remove it) by selecting the 'Log Off' menu option as the last thing you do when you use the site.

  Some of our business partners may use cookies on our site (for example, advertisers). However, we have no access to or control over these cookies and we are not aware of any at present that do so.

  Log Files

  We use IP addresses to analyse trends, administer the site, track movement, and gather broad demographic information for aggregate use. IP addresses are not linked to personally identifiable information.

  Links

  This web site contains links to other sites. Please be aware that Mondaq (or its affiliate sites) are not responsible for the privacy practices of such other sites. We encourage our users to be aware when they leave our site and to read the privacy statements of these third party sites. This privacy statement applies solely to information collected by this Web site.

  Surveys & Contests

  From time-to-time our site requests information from users via surveys or contests. Participation in these surveys or contests is completely voluntary and the user therefore has a choice whether or not to disclose any information requested. Information requested may include contact information (such as name and delivery address), and demographic information (such as postcode, age level). Contact information will be used to notify the winners and award prizes. Survey information will be used for purposes of monitoring or improving the functionality of the site.

  Mail-A-Friend

  If a user elects to use our referral service for informing a friend about our site, we ask them for the friend’s name and email address. Mondaq stores this information and may contact the friend to invite them to register with Mondaq, but they will not be contacted more than once. The friend may contact Mondaq to request the removal of this information from our database.

  Emails

  From time to time Mondaq may send you emails promoting Mondaq services including new services. You may opt out of receiving such emails by clicking below.

  *** If you do not wish to receive any future announcements of services offered by Mondaq you may opt out by clicking here .

  Security

  This website takes every reasonable precaution to protect our users’ information. When users submit sensitive information via the website, your information is protected using firewalls and other security technology. If you have any questions about the security at our website, you can send an email to webmaster@mondaq.com.

  Correcting/Updating Personal Information

  If a user’s personally identifiable information changes (such as postcode), or if a user no longer desires our service, we will endeavour to provide a way to correct, update or remove that user’s personal data provided to us. This can usually be done at the “Your Profile” page or by sending an email to EditorialAdvisor@mondaq.com.

  Notification of Changes

  If we decide to change our Terms & Conditions or Privacy Policy, we will post those changes on our site so our users are always aware of what information we collect, how we use it, and under what circumstances, if any, we disclose it. If at any point we decide to use personally identifiable information in a manner different from that stated at the time it was collected, we will notify users by way of an email. Users will have a choice as to whether or not we use their information in this different manner. We will use information in accordance with the privacy policy under which the information was collected.

  How to contact Mondaq

  You can contact us with comments or queries at enquiries@mondaq.com.

  If for some reason you believe Mondaq Ltd. has not adhered to these principles, please notify us by e-mail at problems@mondaq.com and we will use commercially reasonable efforts to determine and correct the problem promptly.

  By clicking Register you state you have read and agree to our Terms and Conditions